Scenariusze

Zachęcamy nauczycielki i nauczycieli, edukatorów i edukatorki do prowadzenia zajęć dotyczących współczesnych problemów związanych z wydobyciem surowców. Tu znajdziecie 10 scenariuszy lekcji na te tematy. Przyda się też nasza mapa i tekst „O surowcach” zawarty na tej stronie.

Materiały edukacyjne "Samochody, surowce i twoje życie"

9 scenariuszy zajęć edukacyjnych / lekcyjnych, dotyczących wykorzystania surowców we współczesnej gospodarce i powiązanych konsekwencji. Materiały na temat produkcji samochodów (od wydobycia surowców, poprzez produkcję i użytkowanie, aż po składowanie i recycling), a także zrównoważonego korzystania z nich, szczególnie w przestrzeni miejskiej, zgodnie z 11 Celem Zrównoważonego Rozwoju. Materiał zawiera podstawę programową i założenia dydaktyczne. pobierz »

"Tajemnica Twojego smartfona"

Scenariusz lekcji, zachęcający uczniów i uczennice do przyjrzenia się bliżej roli smartfonów w ich codziennym życiu, a także do zrozumienia, jaki mają one wpływ na życie ludzi w krajach, w których wydobywa się surowce potrzebne do produkcji urządzeń elektronicznych. W scenariuszu wykorzystana jest ciekawa, 4-minutowa animacja IGO dotycząca telefonów komórkowych. pobierz »

Prezentacja „Odpowiedzialnie o surowcach”

Prezentacja przedstawia najważniejsze zagadnienia związane z wydobyciem surowców, a także przytacza kilka przypadków z mapy przygotowanej przez Instytut Globalnej Odpowiedzialności na stronie http://surowce.igo.org.pl/mapa/ pobierz »