Grafiki

Obraz wart jest więcej niż 1000 słów. Zobacz grafiki związane z surowcami.

Mapa Peru: blisko 1/5 kraju przeznaczona Pod koncesje wydobywcze

Na tej mapie Peru czerwonym kolorem zaznaczono tereny przeznaczone pod koncesje wydobywcze. Na niemal 1/5 terytorium tego kraju prowadzone jest lub będzie wydobycie surowców. Większość to kopalnie odkrywkowe. Czy potraficie wyobrazić sobie, by Wasz kraj miał być w 20% rozkopny? Źródło: peruwiańskie Ministerstwo Energetyki i Górnictwa, 2016 r.

Sztuka ulicy w walce o etyczną elektronikę

Rysunek argentyńskiego artysty Eduardo Relero przed sklepem firmy Apple w Hiszpanii (2016) zwracał uwagę konsumentów na ciężką i niebezpieczną pracę dzieci w kopalniach kobaltu w Demokratycznej Republice Konga. Kobalt służy do produkcji baterii litowo-jonowych w smartfonach, laptopach, tabletach i samochodach z napędem elektrycznym. Ok. połowa jego wydobycia pochodzi z DRK. Raport Amnesty International z 2016 r. stwierdza, że firmy takie, jak Apple, Samsung czy Sony nie kontrolują wystarczająco swoich dostaw, by zapewnić, że kobalt używany do produkcji ich elektroniki nie był wydobyty przez dzieci.

Minerały konfliktu

Minerały konfliktu to cztery cenne metale: cyna, tantal, wolfram i złoto. Ich wydobycie wiąże się często z łamaniem praw człowieka, a zyski z ich sprzedaży trafiają w ręce grup paramilitarnych i finansują konflikty zbrojne. Zobacz, co to ma wspólnego z nami.

Złoto w twoim telefonie

Do produkcji smartfonów używa się około 50 różnych metali i minerałów. Jest w nich również złoto. I to więcej niż w rudzie.